Jak długo trudne zapytania pozostają w Twoim raporcie kredytowym

Jak długo trudne zapytania pozostają w Twoim raporcie kredytowym
Author:
16 października 2020
Category: Twojej Zdolności

Twarde zapytanie pozostanie w Twoim raporcie kredytowym przez 2 lata.

Twarde zapytania wpływają na Twój wynik FICO przez 1 rok.

Zapytanie nie spowoduje spadku Twojej zdolności kredytowej o więcej niż 5 punktów. Jednak w wielu przypadkach nie spowoduje to spadku wyniku o więcej niż kilka punktów.

Są chwile, kiedy możesz mieć wiele zapytań i nie będzie to wliczane do Twojej zdolności kredytowej.

W tym artykule przyjrzymy się różnicom między zapytaniami twardymi i miękkimi oraz tym, jak usunąć trudne zapytanie z raportu kredytowego.

Zapytanie o kredyt twardy vs miękki

Istnieją dwa rodzaje zapytań kredytowych, twarde i miękkie zapytania. Mocne wycofanie ma miejsce, gdy wypełniasz wniosek o pożyczkę lub kartę kredytową u pożyczkodawcy lub wystawcy kredytu, zezwalając im na pobranie raportu.

Twarde zapytanie pozostanie w raporcie kredytowym przez 24 miesiące, ale zostanie uwzględnione w Twojej ocenie kredytowej tylko przez 12 miesięcy.

Za każdym razem, gdy sprawdzasz swój raport kredytowy lub oceniasz online na stronach takich jak Credit Karma lub Credit Sesame, nie ma to wpływu na Twój wynik, jest to miękkie zapytanie kredytowe.

Wyniki kredytowe, które widzisz na stronach internetowych, z których możesz samodzielnie pobrać wynik, nie są wynikami FICO, są to oceny kredytów konsumenckich. Wyniki, które widzisz online, i wynik, który zobaczy pożyczkodawca, będą inne.

Oto kilka przykładów zapytań twardych i miękkich

Rodzaje zapytań Soft

 • Sprawdź swój kredyt online
 • Kupując nowego operatora telefonicznego
 • Firmy ubezpieczeniowe auto
 • Weryfikacja pracodawcy
 • Wstępnie kwalifikowane oferty kart kredytowych i pożyczek

Rodzaje trudnych zapytań

 • Wniosek o pożyczkę lub leasing samochodowy
 • Ubiegając się o pożyczki studenckie
 • Wnioski o pożyczki osobiste lub biznesowe
 • Kredyty hipoteczne
 • Ubieganie się o kartę kredytową

O ile trudne zapytania obniżą Twoją zdolność kredytową?

Według FICO.com pojedyncze twarde zapytanie obniży Twój wynik FICO o nie więcej niż 5 punktów lub mniej. Nie oznacza to, że każde trudne zapytanie obniży Twój wynik nawet o 5 punktów.

Ponieważ zakresy oceny kredytowej wynoszą 350-850, a zapytania stanowią tylko około 5% Twojego wyniku, maksymalna liczba punktów, które można uzyskać, to około 40-45 punktów, niezależnie od liczby zapytań.

Jeśli masz długi, ustal profil kredytowy z wieloma różnymi typami kont kredytowych. Pojedyncze zapytanie będzie miało mniejszy wpływ na Twój wynik niż ktoś z małą historią kredytową.

W przypadku osób z dłuższymi profilami kredytowymi pojedyncze zapytanie może w ogóle nie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. Ważne jest, aby ograniczyć liczbę trudnych zapytań w raporcie kredytowym, aby zmaksymalizować swoją zdolność kredytową.

Nowe konta stanowią 10% Twojej oceny kredytowej FICO, zapytania stanowią część kategorii „Nowe konto”, ale to tylko jeden z czynników. Z tego powodu zapytania stanowią 5% lub mniej całkowitego wyniku FICO.

Pojedyncze twarde zapytanie może obniżyć Twoją zdolność kredytową nawet o 5 punktów. Jednak ktoś z długim, ugruntowanym profilem kredytowym nie zostanie tak dotknięty przez silną presję, jak ktoś z małą historią kredytową.

Oceń zakupy

Za każdym razem, gdy ubiegasz się o nowy kredyt samochodowy lub kredyt hipoteczny, masz 14-30 dni na pobranie wielu zapytań bez wpływu na Twój wynik. Nazywa się to „zakupami według stawek”. FICO zezwala na wiele zapytań od tego samego rodzaju pożyczkodawców, więc konsumenci nie będą mieli negatywnego wpływu na „kupowanie według stawek”.

 • Zapytania o pożyczki samochodowe mają 14-dniowy okres „kupowania według stawki”
 • Zapytania o kredyt hipoteczny mają 30-dniowy okres „kupowania po oprocentowaniu”

Ubiegając się o nowy pojazd lub kredyt mieszkaniowy, najlepiej poczekać, aż będziesz gotowy do zakupu, zanim pożyczkodawcy wycofają kredyt. Tylko pierwsze zapytanie wpływa na Twoją zdolność kredytową, reszta jest ignorowana, jeśli znajduje się w oknie cenowym.

Dlaczego warto, aby kilku pożyczkodawców zaciągnęło Twój kredyt?

Dobrze jest mieć kilka firm oferujących kredyty hipoteczne lub salony samochodowe, które zaciągają kredyt, o ile znajduje się on w przedziale cenowym. Możesz skorzystać z ofert innych pożyczkodawców, aby wynegocjować najlepszą ofertę pożyczki.

Kwestionowanie zapytań dotyczących twojego raportu kredytowego

Możesz kwestionować trudne zapytania, jeśli uważasz, że nie upoważniłeś firmy do wycofania kredytu lub jeśli istnieje możliwość zidentyfikowania oszustwa. Aby zakwestionować zapytania, możesz wszcząć spór telefonicznie, pocztą lub online w biurach kredytowych. Biuro informacji kredytowej skontaktuje się z wierzycielem, który złożył zapytanie i sprawi, że potwierdzi, że ma Twoją autoryzację.

Jeśli nie są w stanie zweryfikować zdolności kredytowej lub nie odpowiedzą w ciągu 30 dni, biuro informacji kredytowej usunie zapytanie.

TransUnion LLC

Consumer Dispute Center

PO Box 2000

Chester, PA 19016

Telefon: 800-916-8800 – 8:00 – 23:00 czasu wschodniego

Experian Dispute

P.O. Box 4500

Allen, TX 75013

Telefon: (714) 830-7000

Equifax Information Services LLC

P.O. Box 740256

Atlanta, GA 30374

Telefon: (800) 846-5279

Pytania dotyczące kredytów – najczęściej zadawane pytania

Co to jest twarde zapytanie kredytowe?

Trudne zapytanie to każde zapytanie, które zainicjujesz w banku, pożyczkodawcy lub wystawcy karty kredytowej. Twarde zapytania mają wpływ na Twoją zdolność kredytową.

Jak otrzymujesz zapytania z raportu kredytowego?

Jeśli masz zapytanie dotyczące raportu kredytowego, nie uważasz, że jest to uzasadnione. Możesz zakwestionować twarde zapytanie z biurami kredytowymi, które zbadają je z wierzycielem.

Jak długo na Twoim koncie pozostają trudne zapytania?

Zapytania pozostają w Twoim raporcie kredytowym przez okres 24 miesięcy.

Jak długo twarde zapytanie kredytowe wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Zapytania wpływają na Twoją zdolność kredytową przez 12 miesięcy. Zapytania z ostatnich 6 miesięcy będą miały większy wpływ na Twoją zdolność kredytową niż ostatnie trudne zapytania.

O ile zapytanie obniża Twoją zdolność kredytową?

Ilość punktów, które stracisz za jednym zapytaniem, będzie zależeć od Twojego profilu kredytowego. Jeśli masz długą historię kredytową, jedno zapytanie nie będzie miało większego wpływu na Twój wynik FICO. Jeśli masz cienki profil kredytowy, pojedyncze zapytanie może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową nawet o 5 punktów. Szacuje się, że łączna liczba punktów, które mogą mieć Twoje wyniki kredytowe, wynosi 40-45 punktów.

Czy to szkodzi mojemu kredytowi, gdy sprawdzam swoją zdolność kredytową?

Nie. Kiedy sam sprawdzasz swoją zdolność kredytową online, jest to uważane za miękkie zapytanie kredytowe. Miękkie przyciąganie nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy